Automobilové spoločnosti v boji o zákazníkov v kríze

Aby sa automobilový sektor dostal zo zvláštnych čias, do ktorých sa dostal, potrebuje neobvyklý prístup. Prejavuje sa to v politike každého výrobcu, ktorý sa snaží všemožne zvyšovať svoj predaj, aj keď to znamená extrémne opatrenia.

Tak sme sa napríklad dostali do bodu, kedy si myslíme, že je úplne normálne, že prémiová značka ako Jaguar neustále tlačí ceny nadol, zatiaľ čo mainstreamová značka ako Volkswagen (http://www.vwmanual.ru/sk) chce získať kúsok z „veľkého“ koláča vývojom luxusu limuzíny..

Britská spoločnosť Jaguar, známa svojimi exkluzívnymi sedanmi a dvojmiestnymi športovými kupé, v súčasnosti zvažuje základnú limuzínu v luxusnom segmente, podľa zdrojov agentúry Reuters citovaných Business Time. Informácie zatiaľ nie sú potvrdené, no znamená to, že môžeme očakávať konkurenta z niektorého z modelov od Audi (http://www.audimanual.ru/sk), BMW a Mercedes, kombinujúci dostatok luxusu s prijateľnou cenou. Vydanie nového modelu sa očakáva v roku 2015, píše Reuters vo svojej publikácii.

Podobne je na tom aj Land Rover, ktorý rovnako ako Jaguar patrí indickému koncernu Tata Motors. Britský výrobca Jeep sa čoraz viac zameriava na kompaktné rozmery. Po dlhom tápaní spustili špecialisti imidž Evoque a Freelander tradične oslavuje dobré úspechy na trhu.

„Dáva zmysel využiť pozitívnu dynamiku Land Roveru na rozvoj modelového radu Jaguaru,“ povedal pre Reuters Christoph Sturmer, analytik IHS Automotive. „Jaguar je menej ako o polovicu výkonnejší ako Land Rover (http://www.lrman.ru/sk), takže sa musí niečo stať. Navyše investori radi vstupujú do masovejších segmentov.“

Presný opak sa deje v radoch Volkswagenu, ktorý robí maximum pre vstup do luxusného segmentu. V roku 2000 prišla spoločnosť na trh s rozhodnutím predstaviť luxusnú limuzínu Phaeton. V tom čase si všetci mysleli, že je veľmi zvláštne, aby značka, ktorej názov znamenal „ľudové auto“, vyrábala prémiový model, ktorý v tom čase stál v USA ohromných 80 000 dolárov. Nemcom sa ich model nikdy nepodarilo predstaviť v zámorí a šesť rokov po premiére ho odtiaľ stiahli. Teraz však vyplávali na povrch informácie, že ďalšia generácia Phaetonu sa vráti do Spojených štátov, kde bude hrať kľúčovú úlohu v úsilí spoločnosti o zvýšenie predaja.

„Veľká značka ako Volkswagen potrebuje špičkový model v luxusnom segmente. „Videli sme, čo sa stane značkám, ktoré to neponúkajú,“ povedal Winterkorn pre Bloomberg. Odborníci sa však domnievajú, že predaj limuzíny spolu s masovými modelmi ako Polo a Golf je vážny problém.

S podobnými problémami sa potýkajú aj prémiové značky, ktoré sa snažia prilákať menších a menej majetných zákazníkov. Napríklad Mercedes ťažko propaguje základné CLA, ktoré by malo zapôsobiť na mladých ľudí a zároveň zabrániť tradičným kupcom, aby sa čudovali, prečo musia platiť toľko, keďže ich obľúbená značka ponúka kvalitné modely.